Žijete single? Nejste v tom sami!

Život single, tedy bez partnera, dnes není nic neobvyklého, dokonce se dá říct, že se jedná o jakýsi současný trend. Jsou to lidé většinou ve věku mezi 20 až 40 lety, jsou ekonomicky nezávislí a vesměs spokojeni se svým stylem života. Partner jim nechybí a nemají na něj ani čas. Tito lidé upřednostňují svoji nezávislost a svobodu.

Budeme dnes hovořit o single lidech, kteří tento stav vyhledávají dobrovolně, jsou to atraktivní a úspěšní lidé, jsou takto spokojeni. Nikoliv o těch, kteří přijdou o partnera, nebo nemohou najít toho pravého, a proto jsou sami.

Podívejme se na statistiku počtu uzavřených manželství, v grafu jasně vidíme, že manželství není tzv. v kurzu:

snatky.png

A nyní statistika rozvodovosti, nejsou to příliš lichotivá čísla:

rozvody.png

Podle studie, která byla provedena v roce 2012 a byla publikována v Journal of Marriage and Family, jsou sezdané páry šťastnější než ti, co jsou sami. Ale pozor, toto období trvá poměrně krátce, zhruba do tří let po sňatku. Poté už nastupuje stereotyp a starosti běžného dne přebíjí tyto pocity. U osob ve vztazích, kde jsou časté konflikty a neporozumění, se objevuje až třikrát více kardiovaskulární onemocnění než v populaci, která žije sama.

Výhody single

Lidé žijící single mají mnohem více sociálních kontaktů ve srovnání s těmi, kteřé žijí ve společné domácnosti. Single lidé udržují kontakty nejen se svojí rodinou, ale i s mnoha přáteli, jsou sebevědomější a hlavně flexibilnější, protože se nemusejí na nikoho ohlížet a ani se nikomu přizpůsobovat a podřizovat.

Jak se člověk stane single

Málokdy se tak člověk narodí, že by věděl, že nikoho do svého soukromého života nechce vpustit. Většinou se rozhodneme žít si svůj život single po nevydařených vztazích. Po odchodu tohoto nesprávného partnera si oddychneme a začneme žít naplno, dělat to, co sami chceme, a najednou zjistíme, že je to velice příjemné a zvolíme si tento způsob života i nadále. Porozchodová deprese tak pomalu přejde v euforii, ve které chceme zůstat.

Žije single bez sexu?

To vůbec ne. Většina singles totiž udržuje partnerské vztahy založené právě na erotice. Mohou to být víkendové vztahy, vztahy na dálku, také vztahy se ženatým nebo vdaným protějškem, s člověkem stejně smýšlejícím a nechtějícím se vzdát své nezávislosti. Nežijí spolu a neplánují společnou budoucnost, berou si pro sebe jen to opravdu nejlepší, co chtějí. Jejich sexuální život je mnohdy kvalitnější než život v klasickém manželském svazku.

Co si o způsobu života single myslíte Vy? Máte s ním osobní zkušenost?

Zdroj: www.czso.cz, www.sciencedaily.com

Foto: Sxc.hu

Žijete single? Nejste v tom sami! patří do témat
 • být singl je výhoda aby člověk pochopil smysl věcí a událostí kterými si prošel Aneta 08.12.2017 15:28:57

  Myslím si, že velmi důležité je abychom udržovaly kontakty se svou rodinou.Občas se říká, že takový flirt někdy ten vztah dozajista mnohem zlepší, protože člověk si teprve začne vážit toho o co přichází nebo přišel, ale je dobré pokud se dva mezi s sebou nemohou dohodnout, jak pokračovat dále, aby se každý osamostatnil a zvolil si cestu kterou se chce ubírat dál.Když chce někdo bohatství nemá opravdovou lásku, ale když chce někdo lásku tak musí být spokojen s tím čeho se mu dostává. To co k nám patří se nám vrátí v souladu s řádem vesmíru.A pokud se setkáváte s urážkama a nepochopením nic si z toho nedělejte nejste v tom samy. A jinak všem krásné prožití vánočních svátků a hodně zdraví a štěstí do nového roku 2018.

 • být singl je výhoda aby člověk pochopil smysl věcí a událostí kterými si prošel Aneta 08.12.2017 15:28:57

  Myslím si, že velmi důležité je abychom udržovaly kontakty se svou rodinou.Občas se říká, že takový flirt někdy ten vztah dozajista mnohem zlepší, protože člověk si teprve začne vážit toho o co přichází nebo přišel, ale je dobré pokud se dva mezi s sebou nemohou dohodnout, jak pokračovat dále, aby se každý osamostatnil a zvolil si cestu kterou se chce ubírat dál.Když chce někdo bohatství nemá opravdovou lásku, ale když chce někdo lásku tak musí být spokojen s tím čeho se mu dostává. To co k nám patří se nám vrátí v souladu s řádem vesmíru.A pokud se setkáváte s urážkama a nepochopením nic si z toho nedělejte nejste v tom samy. A jinak všem krásné prožití vánočních svátků a hodně zdraví a štěstí do nového roku 2018.

 • Martyn 26.06.2014 09:32:48

  Je mi tricet, takze jeste pamatuji detstvi stravene bez facebooku, smartphonu a internetu. Chodili jsme si hrat na dvur, blbli na houpackach, hrali fotbal, prali se. Delali jsme kraviny. Ve skolach jeste pamatuji povinne dilny, pestitelske prace. Dneska vezmete diteti internet, telefon a pujde pomalu spachat sebevrazdu. Lide se mene a mene stykaji v partach. Lide jsou neuveritelne sobecti. Mysli jen na sebe, nechce se jim prilozit ruku k dilu a pokud z neceho nemaji prospech, tak nedelaji nic. Hlavne mladi... Povrchnost, lenost, pretvarka, absence jakekoliv empatie a prehnane falesne sebevedomi... Dnes kdo neni presebevedomely, neumi efektivne mazat med kolem huby a nema jen ty nejvyssi ambice nema sanci nekoho sbalit a mit poraddnou praci. V roce 2011 se mi zivot prevratil nohama vzhuru. Prisel rozchod, vyhazov z prace a umrti blizkeho clena rodiny. Vse v kratke dobe po sobe. Dodnes jsem se z toho nedostal. Nejsem schopny oslovit jak potencialni slecnu, prestoze se mi velice libi, tak i sveho potencialniho zamestnavatele a projevit zájem o nabizenou pozici...Praci si najdu, to ano, ale "podradnou". Prestoze jsem byl rok v cizine, ani toto mi nezvedlo sebevedomi...Psycholog mi taktez nepomohl...Proste nejake velike trauma...A s timto si ve 30, 4 roky single a bez sexu a bez jakekoliv kariery hledejte partnera a praci... Neoprou si o vas ani kolo a vase problemy nikoho nezajimaji...Sanci vam da minimum...Zkousel jsem praci hledat, ale po nejakych 10, 15 odmitnutich jsem to proste vzdal....pomohli znami, ale vazne nechci cely zivot delat ridice nebo skladnika...Bavi me PC, takze treba nekde zde...

 • Jiřka 25.06.2014 11:06:31

  Je mi 50 a jsem sama, už 7 let od rozvodu. Abych pravdu řekla - zvykla jsem si na samotu a z 90 % jsem v ní i spokojená. Chlap mi chybí akorát ani ne tak na sex, jako na přitulení se k blízké osobě a občas na nějaký ten výlet, protože všechny kamarádky zrovna nejsou cestovatelky....... A taky můžu říct, že ani bych na partnera neměla čas, protože přes týden jsem v práci a každý víkend trávím s rodiči a starám se jim o dům na venkově a o domácnost, protože jsou nemocní a nikoho jiného nemají. Je mi jasné, že čím jsem starší, tím míň mám šanci někoho najít a tak se smiřuji se samotou do konce života. Ale někdy mě děsí představa, že mě najdou v bytě až se bude linout barákem smrádek z rozkládajícího se těla.......člověk nikdy neví....

 • zera 22.06.2014 19:26:51

  teď si všechny ty "Bridget Jonesové", které po večerech nad sklenicí vína brečí do polštáře trochu pozvedly sebevědomí, protože jsou jistě mnohem flexibilnější, sebevědomější a přátelplnější než ty, které usínají vedle milované bytosti.
  Narozdíl od autorky se domnívám, že značná část oněch singles (zvláště žen) by uvítala milujícího partnera. Problém je dnes spíš v tom, že život nabízí mnoho lákadel, všechno stihnout nelze a právě tomu, co bych nazvala "obyčejné lidské štěstí", spokojený vztah a rodina", se musí hodně obětovat. Takže je snadnější žít bez závazků a radovat sei, jak je to bezva a jaká jsem oproti zadaným lepší, flexibilnější, sebevědomější. Nebo si aspoň nad sklenicí vína a probrečeným polštářem namlouvat, o kolik jsme flexibilnější a sebevědomější ......

 • single jitka 52let 14.06.2014 16:18:13

  hodně mužů po 50 chtějí od přítelkyn hlavně domácí servis jako od maminky a nebo jedou jen po sexu

 • single vdova 14.06.2014 16:05:41

  jsem vdova ,.děti dospělé,žiji sama ,při hledání přítele jsem zjistila .že ani ti ze starší generace nemají zájem o vztah,narušilo by to jejich zaběhnutý stereotyp,pohodlí,místo na procházku či kulturou raději sednou do hospod ,jiní zas preferují jen sportovní výkony všeho druhu ,mají obavu že by je žena omezovala,tahala po obchodech,tahala z nich peníze ,nutila k úklidu,sestěhování a podobné nesmysly.Na druhé straně s vztah vdovcem,který není schopen ani po 5 letech si změnit rod.stav v občance a kde máte neustále na talíři jeho zesnulou manželku není také o ničem i když dotýčný tvrdí že nechce být sám.

 • sám-sama lída 14.06.2014 15:48:42

  je to problém dnešních 30-40 letých,obě strany si ztěžují že nemohou najít toho pravého partnera ale nikdo z nich už nechce slevit ze svých takzvaných priorit ,
  sice chtějí partnera ale žít si chtějí podle svého ,představa že by museli v něčem slevit nebo se trochu omezit je přímo děsí

 • Jana 14.06.2014 09:45:22

  Souhlasim s clankem. Nejsem proti manzelstvi, ale kdyz nefunguje, clovek je v nem nespokojeny, tak to nikomu neprospiva. Ani detem, ktere musi denne prihlizet tomu, jak si rodice nerozumi. Muze je to take do budoucna odradit od partnerstvi. Mnohem prospesnejsi jsou detem spokojeni rodice, ikdyz spolu neziji. A pokud clovek jednoduse nemuze najit vhodny protejsek, tak proc nebyt single? Je to lepsi, nez trapit se ve vztahu s nekym nevyhovujicim jen z nouze.

 • Příroda nás má dost, Jiří 14.06.2014 09:35:28

  takže i rozpad partnerských vztahů může být součástí plánu přírody na vyhubení příliš škodícího parazita. Ale z lidského hlediska je mi nepochopitelné, že nejsme ochotni investovat úsilí do péče o současný vztah, ale věnujeme mnohem více energie na hledání a hledání a hledání... Ale mně se to povídá, jsem opětovně zamilovaný a čerstvě ženatý... teprve 31 let a každý rok je lepší a lepší...

 • single kamil 14.06.2014 09:21:14

  dneska se nikdo nechce vázat, jak muži tak ženy mít rodinu,zodpovědnost ,starosti .....jen si užívat,mít pohodlí,čas a finance ,hobby jen pro sebe ,dělat kariéry,je to určitý druh egoismu,sebestřednosti a sobectví,citová vztahová oploštělost.
  A nemyslím že je to dobrý způsob života .


Partnerské vztahy patří do témat

Adresář

Poradna na téma Partnerské vztahy

Diskutujte na téma Partnerské vztahy

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku