Žena patří k plotně a muž k televizi?

Možná vás již někdy napadlo, jak markantně se liší svět mužů a žen. Lze nalézt mnoho rozdílů v tom, jak muži a ženy ve společnosti vystupují, jaké role zde zaujímají a jaké sféry každodenního života jim připisujeme. Je to dáno od přírody?

Opravdu jsou ženy předurčeny k péči o domácnost a muži jsou ti, kdo zaujímají spíše prostor veřejný, tedy např. pracovní? Nežijeme přece v prvobytně pospolné společnosti, a tedy bych jako nejvýstižnější odpověď ráda prezentovala slůvko: „Ne!"

Tato socializace, která ústí v rodové rozdíly v chování, a tedy k přijetí specificky mužských a ženských rolí, se označuje jako gender. Genderové role jsou chápány tak, že nejsou dané vrozenými vlastnostmi, ale na jejich vzniku má podíl společnost, její normy a výchova v daném duchu. Záleží tedy spíše na tom, jak konkrétní společnost vnímá roli muže a ženy.  Výchovou přijmeme určité vzorce, a ty následně chápeme jako určující pro naše další chování. Nelze tedy říci, že žena se rodí s předpoklady pro to a naopak pro ono ne. Shodně tak je tomu i u mužů. Spíše společnost v tomto ohledu lidem vytyčuje cestu. Pokud se někdo očekávání nepřizpůsobí, je to vnímáno jako jakýsi poklesek.

Jen si zkuste představit např. situaci, že vaše dcera doma prohlásí, že jejím snem je stát se automobilovým závodníkem. Možná vám zprvu tato představa přijde zcela nereálná, ale  co kdyby na tom opravdu trvala? Nenaskočí vám snad myšlenka, že přece toto je ryze mužská činnost a pro dívky se zásadně nehodí? Zkuste si ale položit otázku: „Opravdu by v tom nemohla být úspěšná? Je něco, co jí v tom brání?" Možná tím omezením jsou jen naše představy o úloze žen ve společnosti.

V několika následujících příkladech si ukážeme, kde v každodenním životě můžeme spatřovat rozdíly a určité zažité chování připisované mužům a ženám (tzv. genderové stereotypy).

Jen tak mimochodem, na portálu Moviezone.cz naleznete přehledný TV program, který je určen nejen pro muže.

Soukromý život - rodina, partnerství, domácí práce

Domácí práce jsou velmi ilustrativním příkladem. Přece jen je dnes již mnoho žen zaměstnaných shodně jako muži, na druhé straně jim však povinností v domácnosti nikterak neubylo. Domácí práce jsou vnímány jako něco, co ani není třeba ocenit a je to samozřejmou starostí žen. Shodně tak bývají ženy pojímány jako ty, kdo se starají o vytvoření klidné a příjemné rodinné atmosféry. Ve vztazích vystupují muži jako ochranitelé a ženy jako ty křehké bytosti, které potřebují oporu.

Výchova dětí

Aniž bychom to věděli, tento stereotypní pohled následně předáváme dalším generacím. Při výběru hraček vybereme holčičce panenku či domeček a chlapečkům auta, roboty atd. Již zde se v dětech může rodit představa chlapců jako těch, jež ve světě prezentuje jejich síla, a dívky jsou spatřovány spíše jako osoby mající hlavní roli při péči o domácnost a děti. Stačí připomenout již jen často vyslovovanou větu: „Neplač. Kluci přece nebrečí." Je tomu snad opravdu tak?

Vzdělávací systém

I ve školství jistá genderově stereotypní výchova pokračuje. Dívky a chlapci jsou hodnoceni podle odlišných kritérií a pomyslné plusové body získává každý v trochu jiných oblastech. Zatímco u chlapců je hodnocení zaměřeno na efektivitu a výkon, u dívek se hodnotí spíše dobré chování. Taktéž jsou lepší známky dívek často devalvovány. I pokud si blíže prohlédneme zaměstnance školy, je patrné, že zde jednoznačně převažují na pozicích učitele ženy. A zaměříte-li se na řídící posty, tak ty častěji patří mužům.

Pracovní uplatnění

Při následném hledání pracovního uplatnění jsou oblasti, kde je jako „přirozenější" vnímáno zastoupení chlapců, naopak existují určité typicky ženské profese. Obvyklým modelem je též to, že ženy jsou vytlačovány spíše na okrajové pozice. To je v kontrastu s tím, že v průměru mají ženy vyšší vzdělání než muži, ovšem častěji obsazují nižší pozice, a jejich rozdílné platové hodnocení nelze přehlédnout.

Takových oblastí každodenního života by bylo k nalezení mnohem více. Mým cílem však nebylo útočit na muže či poukázat jen na znevýhodnění žen. Za podstatné však považuji skutečnost, že je třeba si uvědomit, že ve společnosti takové rozdíly přece jen přetrvávají a leckdy mohou klást člověku v životě mnohá nepříjemná omezení.

A snad proto, abychom tyto zaběhlé stereotypy minimalizovali a nastolili opravdu rovné příležitosti, zkuste někdy udělat něco jen tak. Vaše malá dcerka chce za každou cenu autíčko, a proč ne? Zajděte s ní do obchodu, ať si vybere, které se jí líbí. A co občas svěřit mužům přípravu večeře, nákup či vysávání? Je to opravdu něco tak nepřirozeného? Pokud vám však vaše role zcela vyhovují, je to samozřejmě jen na vás, a v tomto případě není třeba provádět nějaké změny.

A jak vnímáte své životní role, vy?

 

Žena patří k plotně a muž k televizi? patří do témat
 • Co ví M 02.07.2009 18:07:47

  První věc, která by mne zajímala co v životě dokázala slečna Holá narozená v roce 1984? V 25ti toho o úklidu domácnosti, starání se o manžela, rodění dědí ví určite opravdu hodně. Takovéhle mizerné polofeministické výkřiky jsou akorát zárodkem pokusu o pozitivní diskriminaci. Máme demokracii, pokud nechce děti a nechce manžela, tak ať si žije na volné noze. Pokud je hezká, tak chlapům rozhodně nebude vadit, pokud je ráno vypoklonkuje ze svého bytu, který bude jistě jako ze škatulky s tím, že se „oněnebudesta­ratanináhodou­protožemávlas­tníkoníčky“

  Dokud si ženská část populace neuvědomí, že pouze velmi malé procento chlapů pochopí nepřímé narážky, tak takovéhle články budou vznikat dále. Ono je moc jednodušší chodit po bytě třískat věcma a večer v posteli „být unavená“ než říctn arovinu „jestli neumeješ záchod a dlažbu v předsíni, tak to udělám já, ale budu nepříjemná, unavená a nic nebude. Jo a neboj se nikomu to neřeknu.“ Mimochodem vařené večeře pozdě večer (nepředpokládám, že se servíruje před šestou) jsou dobrá cesta jak si doma vypěstovat tlustýho lenocha.

  • Re: Co ví Darina 03.07.2009 14:04:46

   jenže i když už jste ve stavu, kdy vše dohromady opravdu nezvládáte, tak ani přímé nepomohou, a když má druhý jiný názor, stejně nezmůžete nic, naopak posloucháte, jak to nezvládáte a že je to vaše práce.

  • Re: Co ví Misa 02.07.2009 22:39:11

   Milý M (mimochodem nenapsat jméno beztak neznamenalo jednoznačně neprozradit gender), co o životě vím? Jistě by to byla dobrá otázka, ale pro hledání odpovědi zde není místo ani důvod…Jsem přesvědčená o tom, že jsem se v textu článku neodkazovala na zkušenosti, které bych snad v životě nezískala. Pravdou je, že příchod svého potomka jsem si ještě neprožila, ale neuvědomuji si, že bych z něčeho takového v článku vycházela. Za feministku se rozhodně nepovažuji, naopak některé jejich argumenty vnímám jako silně přehnané. A k dalším připomínkám – do budoucna je pro mě rodina to nejdůležitější, tedy samozřejmě partnera a děti stavím na první místo, svobodná zůstat nehodlám, chození po bytě a třískání věcmi jsem si tedy prozatím kvůli partnerovi nevyzkoušela:) S radostí dovedu pro chlapa i uvařit či uklidit:) Na druhé straně však zároveň očekávám jistou snahu i ze strany muže. Šlo mi spíše o to, že např. to zmiňované vaření nemusí být jen ryze ženskou záležitostí a není v dnešní době na místě spojovat si ženu jen s péčí o domácnost a chlapa s prací. Smyslem textu bylo spíše naznačit, kde se mohou vyskytovat nevyrovnané šance pro muže a ženy a objasnit, že leckdy nejsou odůvodněné. Je jednoduché odkazovat na to, že chlapi leckdy nemusí pochytit smysl ženských narážek…Ono ale upřímně – pokud žena řekne na rovinu muži, co by si představovala a s čím by jí mohl pomoci, opravdu to on udělá? V tomhle tedy vidím jen velmi slabou výmluvu. Samozřejmě je však na každém, jak si to doma zařídí a co jemu konkrétně vyhovuje.

   A jen k těm večeřím – ono se nedá podle slova večeře domýšlet si to, kdy je podávána, co obsahuje atd atd. Stejně tak, jako nelze shrnout celou problematiku jen na oblast domácnosti a úklidu tak, jak je celý komentář zaměřen. Mám za to, že toto je ta nejjednodušeji ovlivnitelná věc. Zařídit si to doma může každý sám, ale např. to, jaký plat dostane muž a jaký žena, už se přímo ovlivnit nedá.

 • domácí práce hanka 02.07.2009 14:14:37

  Musím se přiznazt, že taky nepatřím mezi feministky, ale opravdu ty chlapy žijí podle svého. Přijdou z práce, jdou si zasportovat, a pak dají dítěti pusu na dobrou noc. Ženská vždy má na starosti svoji práci, rodinu, domácnost, a pak až někde vzadu je její volný čas a zájmy

  • Re: domácí práce Ivan 02.07.2009 23:42:02

   Základ všeho je podle mého komunikace – někdy stačí partnerovi říct, co by sis přála a on vyjde vstříc. Ale třeba vám ženám vyhovuje trávit volný čas v kruhu rodinném a v domácnosti.

 • U zvířat je to podobné Ivan 02.07.2009 23:40:21

  Nemáte pocit, že jisté rozdíly mezi námi prostě jsou? I v říši zvířat mají samci a samice rozdílné úděly a role. Viděli jste někdy lva porodit lvíčata? Příroda muže a ženy obdarovala každého tak trochu jinými dary. Ženy mají s dětmi více trpělivosti a ta jim pak nechybí ani u štrykování ponožek :)

 • domácí práce?!? Pepa 02.07.2009 10:42:15

  Co vy ženský pořád máte? Buďte rádi, že nás máte a můžete se o nás starat!

  • Re: domácí práce?!? Renáta 02.07.2009 14:18:46

   Samozřejmě, že bysme si bez vás život nedokázali představit. Ale ruku na srdce, vy byste bez nás žili v hnojníku a stravovali se po restauracích, a bylo by vám, tak jako nám smutno.

  • Re: domácí práce?!? Darina 02.07.2009 13:34:25

   Pepo, já se na to dívám jako matka i pracující zároveň, víte, ono je fajn, když můžete někomu udělat radost třeba dobrou večeří i uklízení mě dokáže bavit (za předpokladu, že je efektivní), jenže denní realita je úplně jiná. Když pracujete, máte malé dítě, chlapa, a musíte se starat ještě o domácnost. To se opravdu stíhat nedá a jinou možnost zaměstnání nemáte. Když vstáváte v 5, domů přijíždíte v 22 hodin, naběhaný a utahaný z práce, kde vás čeká další hromada práce a očekává se, že doma s tím budete pokračovat, do půlnoci stihnete vyprat max. 1 pračku, dřív jít spát nemůžete, protože potřebujete pracovní oblečení i na zítra a vyprat rodině, během 2 hodin taky moc poklidit nestihnete, protože přemáháte únavu při vaření, než se dostanete do postele je 1 ráno a za 4 hodiny vstáváte, v práci místo polední pauzy běžíte rodině nakoupit, večer z toho uvaříte a přemýšlíte, co udělat na druhý den, aby měli co jíst než se vrátíte z práce. Podle mě by to mělo být tak, pokud jsou oba vytíženi, že se musí starat ten, kdo zrovna může. Nemusí to být zrovna přesně napůl, ale prostě když mám čas tak to udělám. Pokud je to pro některé muže potupující, tak ať si nepořizují rodinu s názorem, že o domácnost se má starat žena (teda za předpokladu, že nevydělávají tolik, že si žena může dovolit zůstat doma). Jak dlouho myslíte, že se dá vydržet (fyzicky i psychicky) názor, že o domácnost se mají starat ženy?


Partnerské vztahy patří do témat

Adresář

Poradna na téma Partnerské vztahy

Diskutujte na téma Partnerské vztahy

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku