Proč jsme si nevěrní a jak partnera odhalit?

Nevěru lze definovat jen těžko, je totiž velmi individuální. Každý z nás na ni pohlíží trošku jinak. Někdo za ni považuje již zhřešení myšlenkou, jiný se cítí být ohroženější nevěrou fyzickou. Dokonce i virtuální nevěra může mít všechny průvodní znaky té reálné.

Každý člověk je unikát a má své hranice, kam až chce zajít. Avšak někdy je může i nechtěně překročit. Hranice, kdy se jedná o nevěru a kdy se ještě chováme v rámci počestnosti je někdy těžké rozeznat. A ačkoliv my cítíme, že se chováme a pohybujeme jistě a bezpečně daleko od tohoto pomezí, náš partner může vnímat situaci zcela opačně.

Proč jsou si lidé nevěrní?

Důvody nevěry ve spokojeném vztahu:

 • Užít si, zažít v sexu něco jiného
 • Touha po zakázaném ovoci
 • Prostředek pro zvýšení sebevědomí
 • Prostředek k povýšení v práci nebo získání nějaké výhody
 • Reakce na krizi středního věku

Nevěra v nespokojeném vztahu:

 • Snaha nalézt něco, co v manželství, resp. partnerském vztahu chybí
 • Sex, sexuální uspokojení
 • Projev porozumění, zájem o člověka
 • Trest pro původního partnera

Typy nevěry

 1. Jednorázová bokovka - Dlouhodobé city zde nehrají roli, jde o odskok na jednu hodinu či noc. Může jít o souběh okolností - na školním srazu potkáte dávnou lásku a pod vlivem úplňku a alkoholu dokonáte to, co se tehdy před lety nestihlo stát. Nebo znaven nudnou noční směnou a přílišným domácím klidem podlehnete svodům sexuálně frustrované osoby v tygrovaných kalhotách, o kterou byste normálně neopřel kolo. Tyto bokovky se mohou opakovat, ale pokaždé s jiným protějškem. Pro někoho je to tak trochu životní styl.
 2. Dobrodružství - V tomto kontaktu city tak úplně nechybí - jde obvykle o vzplanutí, které po nějaké době přirozeně slábne. Partner zde uspokojí svoji touhu po romantické vášni, po zamilovanosti a dobývání protějšku. Ví, že nekoná úplně správně, ale omluví to tím, že "žijeme jen jednou" nebo "taky mám právo si ještě užít" apod. Je to adrenalinová záležitost, která se může obejít zcela bez následků, ale zároveň skrývá nebezpečí - když se na ni člověk neumí podívat s odstupem (tedy že je to na pár týdnů, maximálně měsíců, déle ty city nevydrží). Nabude-li dojmu, že toto je konečně jeho pravá láska, je schopen opustit do té doby fungující rodinu včetně dětí, dát výpověď a činit další těžko napravitelné "blbosti".
 3. Vztah - Jde o dlouhodobou nevěru se značnou citovou angažovaností. Riziko rozpadu původního vztahu je dosti vysoké. Nevěrník se ovšem často těžce rozhoduje, kterému vztahu dát přednost a nezřídka dojde trpělivost oběma jeho partnerům současně, takže končí opuštěn. Když se rozhodne legalizovat ten původně milenecký vztah, nedostává žádnou záruku spokojenosti. Navíc se ocitá pod tlakem, aby tento druhý vztah vydržel - jinak by se cítil trapně před svou původní rodinou, přáteli, příbuznými i sám před sebou - že opustil předchozího partnera, ale i v novém vztahu selhal. Akceptuje pak někdy jen těžko stravitelné podmínky fungování a v duchu si nadává, že rozbil svou původní rodinu.

55365381.jpg

Jak se nevěra pozná?

Když už to musí být a máte důvěrný kontakt s někým mimo svého partnera, alespoň ho ušetřete a nedovolte, aby na to přišel a zlomilo mu to srdce.

"Podezřelý" můžete být při výskytu následujících aktivit a projevů:

 1. zasněné pohledy, (zdánlivě) bezdůvodný blažený úsměv nebo naopak nervozita, nereagování na otázky
 2. zvýšená péče o sebe - frekvence a délka sprchování, stříhání nehtů, holení různých částí těla
 3. zvýšená spotřeba parfémů a jiného smyslově senzitivního zboží, nákup dražších značek, než je obvyklé
 4. netypické chování, pokud jde o mobily a maily - vrhání se k telefonu při každém pípnutí, časté psaní sms v pozici, aby na displej nebylo vidět, nebo naopak vypínání zvuku u mobilu
 5. počítač - časté stahování pošty, časté psaní, počítač je zapnutý mimo obvyklou dobu, nečekaně se tam objeví heslo atp.
 6. netypické chování při sexu - pokud jde o frekvenci (zájem může být zvýšený zrovna tak jako snížený) i praktiky
 7. větší spotřeba peněz či pohonných hmot
 8. záhadně objevené věci, jejichž původ nelze uspokojivě vysvětlit (tričko, přívěsek, plyšák aj.)

Vždy ale vyčkejte anebo dejte partnerovi šanci obhájit se - i zamilovaná smska může být dílem vtipálka z práce.

 

Máte vlastní zkušenost s nevěrou?

Proč jsme si nevěrní a jak partnera odhalit? patří do témat
 • odchod partnera alena 22.01.2017 07:20:41

  ja jsem se s nevěrou setkala když se nám s přítelem narodilo dítě, odešel když malému bylo necelých 5 měsíců, s tim že má jinou, protože mu v našem vztahu jisté věci chyběly....a nyní po čtyřech měsících již plánují svatbu....

 • nevera monika 25.02.2014 13:54:47

  dobry den ja sy mislim ze me muj muz podvadi.mamsnim 2 mesicni miminko,a je chladnej ke me .sex maximum 14 dnech a to bez predehry.nestarase tak jak by mel neda my zadne penize abych koupila jidlo.on koupi jidlo jenom vajicka.a rohliky.a k piti cistou vodu to uz trva 2 mesice. nemame sy co rict..jen o detech se bavime.a vcera me vzal ke sve kamaradce. ona ma3 deti a je nekolikrat rozvedena.prisli jsme k ni domu ona okamzite vzala jeho bundu a dalaji blisko u sebe .pochopyla jsem ze sni neco ma byla hrozne nervozni a furt koukala na neho a on na ni.potom jsem se manzela zeptala proc sni neni.odpovedel.ja nevim.mislel jsem ze jsme jenom kamaradi.co sy otom mislite.

 • Nevěra novina 26.12.2010 14:34:11

  Nevěru ani na jednu noc neuznávám a jsem proti tomu. Člověk by se měl chovat tak, aby vždycky věděl, co dělá a to i tehdy, když pije alkohol a nemohl se za své pozdější nevhodné chování omlouvat třeba jen sám před sebou...

 • z druhé strany Jitka 28.05.2010 08:30:02

  Já mám zkušenost z té druhé strany, a mohu tedy říct, že po dvou a půl letém "vztahu" s ženatým mužem, kdy to doma prasklo mu žena odpustila jen kvůli jejich společnému dítěti a majtetku. Nejsem žádná zhrzená milenka, nebo ta, co to nikdy nevyhraje, ani bych nechtěla, zahne jednou, zahne podruhé, ale zůstávat ve vztahu, kde není láska, důvěra, pochopení jen kvůli penězům a dítěti?? Ta holčička je ještě dost malá a rozum z toho nemá a čím bude starší, tím více to začne vnímat a začne se jí to dotýkat....
  Každý jsme holt strůjce svého štěstí a záleží jen na nás, jaké si to uděláme!! :)

 • Nevěra Kačka 19.04.2010 18:23:47

  Já mám zkušenost od mého dosavadního přítele s virtuální nevěrou. Řekla bych, že je to dosti podobné možná i stejné jako normální nevěra. Bohužel je to už nějaký měsíc a důvěru k němu nejde tak rychlo získat. Nikdy asi nepochopím proč.

 • zapírat marika 18.11.2009 14:04:11

  Když o tom přemýšlím a sleduji své okolí, rozhodně zapírat, Pokud jde jen o bokuovku na jednu noc, mohlo by to ten dlohodobý vztah, o který nechcete přijít, zničit. Mně osobně je nevěra proti srsti a nějak bych to asi těžko strávila.

 • zapírat? Janča 16.11.2009 16:10:46

  Pořád bojuju s tím zda je lepší – zapírat, zapírat, zapírat nebo si o tom raději promluvit a riskovat katastrofu… Máte někdo nějaké zkušenosti?

 • Nevěra Mirka 07.11.2009 12:46:43

  S nevěrou je to těžké, asi opravdu záleží na tom, jaká ta nevěra je. Jestli šlo vážně jen o jednorázovou bokovku, tak se to dá odpustit, i když to taky bolí. Horší pak je případ té dlouhodobé nevěry. Ta ublíží hodně lidem pokud se na to přijde.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Partnerské vztahy patří do témat

Adresář

Poradna na téma Partnerské vztahy

Diskutujte na téma Partnerské vztahy

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku