Komunikační technologie proti lidskosti

Máme Skype, ICQ, Facebook, mobilní telefony a e-mail. Opravdu tak máme k sobě blíž?

Naše moderní doba nám poskytuje spoustu komunikačních možností. Obyčejný mobilní telefon už je více méně zastaralý, a stejně pravidelně každý den používáme také e-mail, ICQ, Skype, Facebook a další komunikátory i sociální sítě. Spojují nás se životem ostatních, přibližují nás k nim, urychlují nám řešení problémů.

Vyhýbáme se přímému jednání

Technika je náš sluha, ale i náš pán. Odcizujeme se jeden druhému a hlavně – odcizujeme se sami sobě. Přesto, že nám technika zkracuje vzdálenosti, sami sobě i našim blízkým se vzdalujeme. Je to paradox, že nám díky všem těmto vymoženostem moderní doby vázne vlastní komunikace? Tedy osobní komunikace?

Ba ne, upřímně - je to jen logické vyústění. Vždyť je mnohem jednodušší nepříjemné věci napsat do e-mailu nebo dokonce smskou a nemuset se přitom dívat nikomu do očí. Ale není to náhodou poněkud nízké a ubohé řešení?

Má technika vliv na naše chování?

Položme si otázku: Mizí spolu s rozvojem techniky i naše vlastní sebevědomí a naše odvaha? Ne, obávám se, že v této souvislosti mizí ta nejzákladnější a nejdůležitější lidská vlastnost – obyčejná a prostá slušnost každého člověka, a jeho uctivé chování vůči druhým lidem, jeho tolerance. Technika nás v tomto směru bohužel svádí k pro nás jednodušším řešením a k únikovým cestám.

Mluvme spolu z očí do očí

Je to skutečně správný vývoj? V žádném případě! Vraťme se ke komunikaci z očí do očí, buďme i nadále upřímní, stůjme si za svými rozhodnutími a nestyďme se za ně! Každý člověk musí mít přece svoji čest i zodpovědnost.

Veškeré komunikátory i sociální sítě jsou svým způsobem potřebné, nadčasové, ale jsou také nebezpečným manipulátorem v rukou neznalých či málo sebevědomých lidí. Je na každém z nás, jak se s tímto handicapem vyrovnáme a jak s ním budeme schopni bojovat.

Komunikační technologie proti lidskosti patří do témat

Partnerské vztahy patří do témat

Adresář

Poradna na téma Partnerské vztahy

Diskutujte na téma Partnerské vztahy

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku