Komunikační technologie proti lidskosti

Máme Skype, ICQ, Facebook, mobilní telefony a e-mail. Opravdu tak máme k sobě blíž?

Naše moderní doba nám poskytuje spoustu komunikačních možností. Obyčejný mobilní telefon už je více méně zastaralý, a stejně pravidelně každý den používáme také e-mail, ICQ, Skype, Facebook a další komunikátory i sociální sítě. Spojují nás se životem ostatních, přibližují nás k nim, urychlují nám řešení problémů.

Vyhýbáme se přímému jednání

Technika je náš sluha, ale i náš pán. Odcizujeme se jeden druhému a hlavně – odcizujeme se sami sobě. Přesto, že nám technika zkracuje vzdálenosti, sami sobě i našim blízkým se vzdalujeme. Je to paradox, že nám díky všem těmto vymoženostem moderní doby vázne vlastní komunikace? Tedy osobní komunikace?

Ba ne, upřímně - je to jen logické vyústění. Vždyť je mnohem jednodušší nepříjemné věci napsat do e-mailu nebo dokonce smskou a nemuset se přitom dívat nikomu do očí. Ale není to náhodou poněkud nízké a ubohé řešení?

Má technika vliv na naše chování?

Položme si otázku: Mizí spolu s rozvojem techniky i naše vlastní sebevědomí a naše odvaha? Ne, obávám se, že v této souvislosti mizí ta nejzákladnější a nejdůležitější lidská vlastnost – obyčejná a prostá slušnost každého člověka, a jeho uctivé chování vůči druhým lidem, jeho tolerance. Technika nás v tomto směru bohužel svádí k pro nás jednodušším řešením a k únikovým cestám.

Mluvme spolu z očí do očí

Je to skutečně správný vývoj? V žádném případě! Vraťme se ke komunikaci z očí do očí, buďme i nadále upřímní, stůjme si za svými rozhodnutími a nestyďme se za ně! Každý člověk musí mít přece svoji čest i zodpovědnost.

Veškeré komunikátory i sociální sítě jsou svým způsobem potřebné, nadčasové, ale jsou také nebezpečným manipulátorem v rukou neznalých či málo sebevědomých lidí. Je na každém z nás, jak se s tímto handicapem vyrovnáme a jak s ním budeme schopni bojovat.

Komunikační technologie proti lidskosti patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Partnerské vztahy patří do témat

Adresář

Poradna na téma Partnerské vztahy

Diskutujte na téma Partnerské vztahy

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku