Jak přežít rozvod

Ne každé manželství trvá navěky. Může se stát, že manželé spolu, buď najednou a nečekaně nebo po dlouhodobých problémech, které se jim nedaří překonat, nejsou spokojeni a požádají o rozvod. Někdy se páry rozvádí po vzájemné dohodě a vše probíhá bez větších nepříjemností, ale ne vždy je tomu tak.

Takový rozvod se může stát tou nejhorší událostí v životě. Vždyť v žebříčku nejvíce stresujících událostí se rozvod pohybuje na druhé příčce, a to hned v závěsu za smrtí životního partnera. A že rozvodů není zrovna nejméně. Podle statistik se totiž rozpadá každé druhé manželství v ČR.

Jak probíhá rozvod formálně

Nejprve se podá žádost o rozvod k soudu. Pokud nejsou děti ještě dospělé, přidává se k žádosti ještě návrh na výživné a výchovu. Jestliže se manželé v této záležitosti nedokážou dohodnout, soud musí rozhodnout sám.

Dále je zde společný majetek manželů, se kterým pomáhá se vypořádat advokát, případně notář. Pokud se společně nedohodnete na těchto základních věcech, rozvod se může táhnout o to déle a způsobit vám mnoho nepříjemností. Je tedy lepší se s partnerem na všem dohodnout, jak jen to lze.

Jak přistupovat k dětem

Situace, jakou je rozvod, je velmi obtížnou záležitostí, zvláště pokud se týká dětí. Je velmi důležité, aby se děti vše dozvěděly co nejdříve. Stejně už jistě tuší, že doma není vše v nejlepším pořádku.

Manželé by se spolu měli umět domluvit na tom, u koho děti budou a jak často je kdo bude vídat. V žádném případě by se neměla objevit varianta vydírání partnera právě přes děti, protože ač je tato  forma boje častou zbraní, pro děti je velmi stresující a nevhodná. Dítě mezi vámi nemusí volit. Jeho rodiči už budete navždy.

Na druhé straně by se rodiče neměli chovat, jako že se nic neděje a vše bude stejné jako dřív. Protože i když snaha zachovat stávající rodinný model může být silná, situace se změní ať chcete, nebo ne. Jakmile jeden z rodičů odchází z domu, už to nemůže být jako dříve.

Je třeba dětem vysvětlit, že se oba budou dále snažit, aby to bylo co nejlepší v rámci možností, avšak není možné si myslet, že se nic nezmění. Proto neslibujte hory doly, ale snažte se říct dětem všechno tak, jak to opravdu je.

Jak se srovnat s rozvodem

 1. Pokud chcete s partnerem cokoli řešit, zkuste to v jiném prostředí než doma
 2. Nechte volný průchod svým emocím, je naprosto logické, že máte strach, lítost a vztek
 3. Nebuďte na rozvod sami, nechte rodinu a přátele, ať vám pomohou
 4. Soustřeďte se na sebe, udělejte si vlastní program a nezanedbávejte se
 5. Najděte si nové známé, nové koníčky a začněte prostě „nově“
 6. Pokud budete cítit stesk a samotu, volejte svým blízkým
 7. Zbavte se věcí, které vás pojí s minulostí
 8. Snažte se být chvíli bez partnera. Pokud se od bývalého vztahu neoprostíte, ten další tím může být poznamenán

 

V některém z příštích článků na Zdravě.cz si řekneme o možném vlivu rozvodu na děti.

Jak přežít rozvod patří do témat
 • Karla 16.01.2013 22:42:12

  Rozvod musí hlavněpřebolet a tomu nepomůženic jiného než čashttp://knihomilky.blogspot.cz/search/label/partnerstv%C3%AD


Partnerské vztahy patří do témat

Adresář

Poradna na téma Partnerské vztahy

Diskutujte na téma Partnerské vztahy

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku