Fenomén života single

Život, v němž je na prvním místě nezávislost a touha žít si zcela dle svého uvážení, je dnes velmi oblíbeným. Mnoho lidí je nezadaných, tzv. single. K tomu existuje více důvodů a nelze všechny „házet do jednoho pytle“. Jelikož se jedná o stále se rozšiřující trend, přizpůsobuje se mu např. prostředí trhu, na němž můžeme najít nabídku zájezdů pro singles, či jídla určená k přípravě jen pro jednoho člověka. Je k dostání i tzv. singelringen, prsten pro všechny singles. Spojuje ty, kteří si život single zamilovali a vyjadřují tím svůj názor a postoj k životu.

Co ukrývá pojem singles?

Jako singles jsou obvykle označování ti, kdo ve věku mezi 25 až 40 lety žijí bez stálého partnera. Obvykle je jako jejich základní rys uváděna úspěšnost v práci a touha budovat vlastní kariéru. Veškerý čas věnují práci či svým zájmům. Často se jedná o lidi finančně soběstačné, s vlastním bytem či autem, kteří mají dostatek známých. Mnohem rozšířenější je tento fenomén ve větším městech, na vesnicích stále přetrvává spíše tradiční model, v němž je rodina velmi důležitou součástí života.

Singles mohou být lidé, kteří buď chtějí žít sami, nebo se nechtějí vázat a vedou krátkodobé a nijak neomezující známosti. Patří sem ale i lidé momentálně nezadaní. Nedá se jednoznačně říci, jestli mezi singles převažují muži nebo ženy. Rozdíl je však patrný v tom, jak jsou společností vnímáni. Muži jsou považováni spíše za ty, kteří si užívají života plnými doušky, ženy jsou hodnoceny jako „staré panny" či ty, které „zůstaly na ocet". Také častěji než muži otevřeně přiznávají, že jim samota nevyhovuje a ve skutečnosti touží po rodině.

Možné důvody pro život single?

Mezi typické reakce na otázku přátel: „Proč si někoho nenajdeš?" patří obhajování vlastní finanční nezávislosti, nechuť žen uklízet „chlapský" nepořádek, vařit denně jídlo a zejména dělit se o volný čas a přistupovat na kompromisy. Jelikož dnes život přináší mnoho možností, lze se dlouho věnovat práci, studiu, cestování a pak najednou si člověk prostě zvykne být sám a již není chuť podřizovat zbytek života rodině.

Mezi časté důvody života singles lze uvést:

 • nenalezení toho pravého partnera
 • špatná zkušenost z dětství, kdy vztahy mezi rodiči nefungovaly
 • spokojenost s vlastní nezávislostí
 • nepřipravenost na vztah
 • nevydařené předešlé vztahy

Pozitiva i negativa

Z pohledu zaměstnané matky mohou znít lákavě řeči její kamarádky o tom, jak si užívá volný čas zcela dle svého uvážení. Život bez partnera vás nezavazuje k přípravě večeří, žehlení a mnoha dalším pracím spojeným s domácností, či péčí o děti. Při svých rozhodnutích se nemusíte na nikoho ohlížet, netrápí vás výčitky, zda nezraníte něčí city, a nemusíte si připomínat důležitost kompromisů. Večer si vyberete film, který se vám líbí, dámy nenacházejí po bytě poválené prádlo a pánům nemusí vadit místo zabírající kosmetika v koupelně.

Na druhé straně je však nutné zvážit, zda život single je opravdu tím, co od života chcete. Ve třiceti sice může být skvělý, ale po čtyřicítce můžete zjistit, že vám přece jen v životě něco chybí, a pak se již nemusí naskytnout ta pravá příležitost pro nápravu. Navíc se na vás může podepsat též nelibý pohled okolí, který může považovat tento styl života za těžko přijatelný.

Co si myslíte o lidech žijících singles? Myslíte, že převažují pozitiva či negativa tohoto životního stylu?

Fenomén života single patří do témat
 • Lendina 22.07.2013 20:06:54

  Momentálně žiji v páru a je to horší, než být sama. Pavla popisuje, že je smutné přijít domů, že vás nikdo nepřivítá, že vás nikdo nevyslechne.... No, já to mám tak, že přijdu domů, neustále se po mě vyžaduje vaření, uklízení, starání se, nikdo pro mě nic neudělá, nikdo mě nevyslechne. Když si chci popovídat, tak nemám otravovat, že se mluví jen když mám něco důležitého ke sdělení. Partner doma odmítá udělat jakoukoliv domácí práci. Jen sedí u pc, hraje hry a sdílí nějaké fotky. Potkám ho až v noci v posteli. Když se pak dopoledne vyhrabe z postele, řekne si o snídani. Láska a hezké chování se vytratilo během 3 měsíců a já už jen zvažuji pro a proti v setrvání v tomhle nepříjemném soužití. Ptám se, co mi to dává? Nic? Nic, jen starosti. Sobectví mě žene do samoty, přeji si také dostat něco hezkého zpět. Samota mě asi bude tížit, ale tak je to asi lepší, než někomu dávat lásku a starat se, když to druhá strana bere jen jako samozřejmost a pro mne nic neudělá. Těžko popsat. Bolí to v duši. Ženy si přejí být hýčkány a to nemyslím zrovna finančně, stačí malé gesto lásky. Jako třeba, že vám nakrájí cibuli, když vaříte, nebo nevyčte, že vás musel odvézt do práce autem. Ale vypráno, vyžehleno, uklizeno, uvařeno, upečeno, to být musí, to je ženská povinnost, proto si vás přeci nastěhoval. Na "oplátku" nic, jen výčitky, že jste špatně utřela prach. O čem tu vlastně ještě přemýšlím? Jsem moc náročná?

 • David David 12.05.2013 23:38:15

  Ať si každý žije jak sám uzná za vhodné.Nemám rád žádné škatulkování.Toto škatulkování má za příčinu, že my co žijeme sólo si pak připadáme jiní, zvláštní.Ale mně osobně to takto vyhovuje.Pracuji se ženami, mám většinu přátel ženy, nejlepší kamarády ženy a v mém okolí není momentálně žádná, která by můj stav mohla změnit.Počkám si na tu pravou ať mi je kolik chce.Nemíním se hnát do vztahu jen proto, abych někoho měl.Nenaplňoval by mě tento život.Plno lidí se nažene do vztahu aby žili jako většina, jako rodinka z televize, z reklam, ale pak to nedokáží, podvádí se, rozvádí, lžou si a ubližují si.Raději single než takto žít.Vždyť já si takto žiji spokojeně tak proč na nás koukat přes prsty a psát o nás články jako o raritách?

  • Re: David Lendina 22.07.2013 19:53:13

   Taky jako z mojí duše. Sice mám ještě nějaké utkvělé představy o hezkém harmonickém vztahu mezi mužem a ženou, ale to asi u některých povah funguje jen když spolu nežijí. Špatně je jen to, když se do něčeho člověk nutí.

 • Singles? Ivca 10.11.2009 13:42:03

  Já říkám, „žít a nechat žít“. Je to každého volba. Má pro vás život bez partnera více negativ? Najděte si partnera! Vyhovuje vám samota a volnost? Buďte single! Proč se o tom bavit, jako o „fenoménu“ a hledat odpověď, co je lepší? U každého to je jinak.

  • Re: Singles? Lendina 22.07.2013 19:51:20

   Yes :-)

 • můj přítel žije single život Pavla 28.08.2012 10:09:06

  No jo , je to tak, sám říká ,jaký je to ted moderní trend , prostě nevázat se . Uživat si život. Mít patrnerku jen na volný vztah. Jen když má chut na sex a pak se vrátí domu ,kde nikdo není. Je mu 35 let. Vrací se jak stěhovavý pták a asi si myslí, že na něho budu čekat, nebudu...... Žiju si svůj život a pokud potkám někoho kdo bude chtít se mnou žít, spláchnu tohodle příjemného,společenského chlápka do hajzlu.... :-)

 • Díky za svobodu Alena 22.02.2012 00:01:28

  Miluju svobodu, byla jsem dvacet let vdaná, taky dobrý, ale už bych neměnila,také je to otázka věku a povahy, ti co se bojí být sami - at se páří, žijí pospolu, vůbec to není o samotě, jsem ráda sama se sebou a dnes si to již opravdu dobře střežím, je to výsada být svobodný, užívám si to a děkuji životu, že jsem se nenarodila někde hoooodně dole na jihu, kde o takové svobodě mohou ženy jen snít.

  • Re: Díky za svobodu Alena 29.02.2012 22:23:05

   Já byla také dlouho vdaná, ale byla v manželství nešťastná, nebudu zde popisovat, proč jsme se pak rozvedli, ale dnes mám sice přítele, sem tam se vídáme, ale když s ním dlouho nejsem, nevadí mi to...

 • Být single nemá chybu Petr 03.07.2011 02:58:47

  Jsem samotářsky založen, což je pravděpodobně moje velká výhoda. Nemám absolutně nic proti ženám, rád se podívám, když okolo prochází nějaká, které to sluší, ale to je tak všechno. Při vší úctě, nemíním dělat někomu sponzora a později zaopatřovatele dítěte/dětí. Jako chlap si uvařím, co chci a kdy chci, uklidím, kdy chci, vyperu, vyžehlím apod. Nemám rád takové ty ženské drby o chlapech, kteří se o sebe neumějí postarat, poněvadž to osobně neznám. Jsem vděčný za to, že si svůj čas zorganizuji, jak já potřebuji, aniž by mi do toho kdokoliv mluvil. Zbožňuju tu svobodu, kterou mám a absolutně to nehodlám měnit. Mám rád svůj klid. Už by bylo na čase, aby to pochopili i ostatní. Vůbec nejlepší je sám na týden vypadnout na dovolenou někam do přírody mimo ČR. Nejlepší dovolená, jakou znám. Těžko popisovat.

 • Já bych sama být nechtěla Blanche 08.03.2011 21:13:21

  Mám za sebou to i to, kolem třiceti bylo fajn být rok sama, jela jsem si kam jsem chtěla, věnovala jsem se koníčkům, pak jsem to zažila o pět let později, zase dovča, koníčky, ale už jsem cítila, že to není ono. Podle mne je single hodně o sobectví. A o nepřizpůsobilosti. Ale když to o sobě někdo ví, že je takovej a jinak by se trápil, proč ne. Svoboda, ne?

 • b.pospichalova 31.10.2010 15:49:23

  Ahoj, chtěla bych vás poprosit o vyplnění dotazníku (jedná se o cca 2 minuty) na téma Fenomén singles. Jelikož potřebuji tyto data ke své odborné práci. Všem kdo vyplní děkuji za pomoc.

  http://fenomen-singles-v-cr.vyplnto.cz/

 • Single jen docasne Skywalker 22.09.2010 14:09:46

  Jsem single, ale vytrvale hledam sparavnou partnesku. Chtel bych trvaly zvtah, ale nadruhe strane mam naroky ze kterych neslevim. vim, ze zivot s nekym, o koho clovek (uz) nestoji je opravdu paklo. Kdyz je sam, ma porad nadeji,ze se to zmeni :)

 • nezávislost Tlapka 10.08.2010 17:55:15

  Nedovedu si představit život jinak než Single. Pokud bych chtěla s někým promluvit, užít, cestovat, vždy je někdo podobný po ruce.

 • Co je normalne Jana 01.07.2010 18:22:13

  Mat bohaty zivot je velky dar.Odvaha si to priznat a neprisposobit sa spolocnosti ,ktora sa snazi osobnost cloveka formovat je tazke.
  Lenze clovek je tvor ,tazko definovatelny.
  Vsetko su to len castice niecoho ,co bud v danom momente vnimame
  alebo len konsumujeme.
  Chvila postoj si krasna .

 • Je dobré si to vyzkoušet Rajce+Jogurt 27.08.2009 10:29:17

  Myslím, že je dobré si to na čas vyzkoušet, aby si pak člověk vážil víc krásného vztahu. Když jdete ze vztahu do vztahu tak pak nedokážete rozlišit, který za to opravdu stojí…

 • Práce, či zábava Jarda 26.08.2009 18:44:52

  Všechno má svá pro a proti, myslím, že nejhlavnějším důvodem proč jsou lidé, stejně jako já sami, že singles se hodně věnují své práci a nenacházejí z různých důvodů vhodného partnera, který by je dokázal v práci podpořit. Dle mého názoru je to věc vzdělání, inteligence, důvěry a velké dávky tolerance a to samozřejmě z obou stran. Samozřejmě být sám si jde částečně užívat, s tím, že si myslím, že opravdu a napořád sám chce být jen málokdo.

 • samotě říkám NE Petr Král 25.08.2009 14:58:07

  Po několikaletém nevydařeném vztahu jsem si užil 2 roky singlování a i když se mi to celkem zalíbilo, je opravdu depresivní trávit sám dovolenou, víkendy, svátky a i jiné každodenní situace. Tento problém neřeší ani domácí mazlíček, který vám naopak někdy pocit samoty ještě zhorší…

 • Prázdno Pavla 25.08.2009 09:30:11

  Není o co stát, život single může být fajn jen na chvilku. Je sice fajn mít čas jen pro sebe ,nestarat se o to co budu vařit a uklízet nepořádek. Jenže, když pak příjdete domů a nikdo vás nepřivítá, nikdo vás nevyslechne je to smutný. Osobně bych dala přednost žít v páru než single. U mě rozhodně převažují negativa než pozitiva.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Partnerské vztahy patří do témat

Adresář

Poradna na téma Partnerské vztahy

Diskutujte na téma Partnerské vztahy

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku