Partnerské vztahy

Emoce a chování jako vodopády hormonů - 1.díl - Láska

Veronika Iblová
08.07.2010

Hormony cirkulují v našem těle. Jejich cestičky nejsou slepé ani prvoplánové, bez našeho vědomí ovlivňují mysl i tělo daleko více, než se na první pohled může zdát.

Hormony (z řec. hormaó - poháním) jsou produkty žláz s vnitřní sekrecí. Hormony ovlivňují imunitu člověka, působí na nervový systém a dále na tělesné, mozkové a mentální funkce.  Na náš organismus působí látkovou (humorální) cestou, na rozdíl od nervového systému, kde jednotlivé vzruchy přenáší nervy. V mnoha případech se ale obě komunikace kombinují, v tom případě hovoříme o neurohormonální regulaci.

Abychom se vyhnuli strohému výčtu a charakteristice jednotlivých hormonů, zaměříme se na dvě jistě nejzajímavější skupiny. V tomto článku se budu věnovat "pozitivně naladěným hormonům", vytíženým v období lásky. Ve druhém dílu se zaměříme na ty nejfrekventovanější hormony v lidském těle při násilí a stresu.

První fáze - zamilovanost

Pakliže lidský mozek vyhodnotí osobu opačného či stejného pohlaví za vhodnou k vážnému seznámení, v našem těle se spustí složitý biochemický proces, zjednodušeně označený chemickým vzorcem C8H11N.

Tento vzorec označuje hormon působící v období prvotní zamilovanosti, je ze skupiny amfetaminů a nese název fenylethylamin. Ten je produkován septem limbického systému mozku v řídící centrále pocitů, což je část mozku zodpovědná za všechny emoce.

V lidech spouští vnitřní pocity prudké změny a ztráty pevné půdy pod nohama. Vědec Anthony Walsh, který se zabýval výzkumem lásky, tvrdí, že fenylethylamin způsobuje na našich obličejích onen přihlouplý zamilovaný úsměv. Právě tento hormon může za naše euforické stavy blaha a radosti. Pakliže je nám drahá polovička vzdálena, musíme na ni neustále myslet, koukat na její fotografie, apod. Jedná se o jakousi formu závislosti, kterou v nás tento hormon vyvolává.

Být pořád spolu

Neopomenutelným hormonem hrajícím prim v lásce je dopamin, díky němu jsme při přemítání nad milovaným (milovanou) schopni nespat celou noc a druhý den ráno se necítit unavenými, kromě toho na nás působí antistresově. Dopamin je spojován se systémem příjemných vjemů v mozku, a při motivaci k různým aktivitám. Dopamin se v určitých částech mozku uvolňuje při přirozených příjemných aktivitách, jako je například příjem potravy, sex nebo fyzická aktivita.

V dřeni nadlevin jsou produkovány další dva významní činitelé v lásce: adrenalin a noradrenalin. Adrenalin je v lidském těle vyplavován ve stavu ohrožení nebo při zvýšené potřebě reagovat, díky němu je naše tělo vyhecované k co nejvyšším výkonům, a můžeme tak působit na druhého tou nejlepší stránku v nás. Noradrenalin způsobuje zvýšenou aktivitu při milování a v lásce jako takové (např.: nakupování dárků, zájem o druhého, atp.). Mimo to také bleskově odstraňuje příznaky únavy a koncentruje naší mysl.

Když zamilovanost opadne

Bohužel tato euforicko-romantická fáze lásky, která je připisována právě vlivům předchozích hormonů, trvá jen omezenou dobu. V těle se postupně vyvíjí k těmto látkám tolerance a původně excitované stavy zamilovanosti se mění v normální prožitky dne. K tomu všemu účinky fenylethylaminu vyprchávají a pro mnoho lidí společně s tím vyprchává i smysl vztahu (častá příčina promiskuitního chování).

Láska zůstává

Pakliže jedinec ustojí tuto změnu a abstinenci, na řadu nastupují jiné hormony produkované v mozku, zvané endorfiny neboli také hormony štěstí. Z druhého názvu vyplývá, že přinášejí pocity klidu, štěstí, celkově způsobují dobrou náladu a uspokojení. Tento hormon vždy dominuje ve zralé lásce k druhému člověku, tzn. že se objevuje tam, kde již nemilujeme člověka kvůli tomu, jaké v nás vzbuzuje pocity, ale tam, kde milujeme druhého proto, jaký je.

Láska jako taková se neobejde bez vzájemných dotyků a mazlení. V průběhu vzájemného vyměňování si něžností v našem těle vzrůstá hladina hormonu oxytocinu, který především u mužů probouzí větší a větší dotekové projevy. Vyplavení oxytocinu je možné vyvolat i sněním o milované osobě. U žen tento hormon upevňuje mateřskou lásku a má významný vliv při porodu a kojení.

Sexuální život

V sexuální rovině, poněkud vzdálené lásce vystupuje u mužů do popředí hormon testosteron, u žen pak estrogen, oba dva hormony podněcují touhu a chuť na sex. Mimo tyto hormony je u mužů a ve větší míře u žen zaznamenán progesteron, který svým způsobem působí jako sedativum a tlumí bolest, umožňuje také na bolest zapomenout (např. po porodu), má tedy blahodárný vliv na ženskou psychiku, naopak v kontextu sexuálním činí ženu méně citlivou na dotek.

 

Vnímáte na sobě působení výše zmiňovaných hormonů?

Autor: Veronika Iblová

Priessnitzovy obklady - jak pomáhají
Emoce a chování jako vodopády hormonů - 2.díl - Násilí a stres

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

"Hodný a zlý" cholesterol
Cholesterol

"Hodný a zlý" cholesterol

07.05.2009

Ač vysoká hladina není zprvu nikterak nepříjemnou záležitostí, nebolí a neobtěžuje vás, jedná se o skutečnost na kterou bychom neměli zapomínat. Jelikož může mít na naše zdraví neb ...